Tao Taiji

Taiji se řadí mezi tradiční bojová umění, která vznikla na území Číny. Taiji se obecně dělí na pět stylů, a to: Wu, Wu, Sung, Jang a Chen. Jednotlivých stylů je v dnešní době mnohem více, avšak pravděpodobně se vyvíjely převážně z těchto pěti nesoucích svá jména podle rodin, které je cvičily po mnoho generací a dosáhly v taiji určité prestiže.

Sama se věnuji taiji rodiny Chen, které vzniklo na území dnešní provincie Che-nan, na dolním toku Žluté řeky, tedy v jednom ze středisek nejstarších čínských kultur (neolit, paleolit).
Tao Tai ji Martina Slabá
Říká se, že taiji vzniklo před dávnými lety z potřeby ochránit vesnice, karavany a rodiny před partizány, a to i přes zákaz cvičení bojových umění mimo armádu, který vydala vláda. Údajně také díky tomu se z taiji stal přísně utajovaný systém, předávaný v rodině z generace na generaci.

Taiji, jako vetšina věcí a činností v Číně, je opředeno mnoha bájemi, ve kterých je opěvována síla bojovníků cvičících taiji. O většině z těchto bájí však nevíme, jestli  jsou pravdivé a pravděpodobně se to už ani nikdy nedozvíme.

Ať už je však realita jakákoliv, nemění to nic na tom, že v současné době se stal z taiji v Číně fenomén nebývalých rozměrů. Bojovým uměním v Číne stoupá popularita a když člověk vyjde ráno do parku, vidí spousty skupinek všech možných věkových kategorií, jak cvičí různé styly taiji. Myslím si, že se taiji stalo nedílnou součástí čínské kultury a životního stylů zejména starší generace lidí.


Martina Slabá