Protahování

Tai-ji protahovaniStejně jako u většiny fyzických činností, tak i u taiji je protahování velice důležité. O tom, jak nejlépe protáhnout celé tělo toho bylo napsáno mnoho, a proto tu o tom už nebudu psát. Myslím si však, že by si měl každý člověk protahování přizpůsobit svému tělu a individuálním potřebám. Mělo by být zaměřené na nejzkrácenější a nejnamáhanější část pohybového aparátu, což však bývá u každého člověka jiné.

V případě pravidelného cvičení taiji jsou nejvíce zatěžované nohy (zejména na počátku, kdy cvičíme beze zbraní a snažíme se nohy posílit, abychom se o ně mohli opřít pro pokročilejší cvičení). Proto je důležité po každém tréninku nohy důkladně protáhnout a tím jim trošku ulevit od předešlé námahy. V žádném případě tím však nemyslím protahovat pouze nohy!

Když jsem s taiji začala, podcenila jsem právě tento aspekt a poté ho složitě doháněla. Vnímám taiji jako bojové umění a snažím se cvičit poctivě, v nízkých pozicích, dělat kopy a údery s co možná největší přesností. Tady však poměrně často narážím na prvky, které kvůli nedostatečnému protažení prostě nejsem schopna udělat tak, jak mají být.
Během svých tréninků jsem se snažila nalézt co nejvhodnější a nejúčinnější způsob protahování a snažila jsem se i všemožně urychlit cestu ke kýženému výsledku. V tomto ohledu je pro mě nejcennější zkušeností vědomí, že nic se nedá uspěchat (opravdu to i zde platí).Protahování se nijak ošidit nedá, když ho titiž ošidíme, v zápětí narazíme na podobný problém jinde (v jiném pohybu) a budeme muset znova od začátku, dokavad se to pořádně nenaučíme.

Moc důležitá je u protahování koncentrace. Každý pohyb bychom měli provádět co nejpřesněji, abychom opravdu protahovali části těla, kterým je daný cvik určený. Zdá se to jasné, ale když se nad tím zamyslím, tak kolik lidí cvičí špatně třeba „obyčejný“ provaz?? Ve skutečnosti je to cvik težký na správné provedení a takových, zdánlivě lehkých, protahovacích cviků je mnoho. Proto je tak důležité se na protahování soustředit stejně jako na zbytek tréninku a přikládat mu důležitost, která mu právem patří.
Píle a pečlivost je pro každý trénink stejně důležitá, jako trénink sám.

Martina Slabá