Qigong (Čchi-kung)
Když jsem začala r. 2004 cvičit taiji, běžel v Taiji akademii (kde dodnes trenuji) i kurs qigongu. Lidé o tom hodně mluvili a byli tímto kurzem nadšení. Proto jsem se rozhodla ho také navštívit. :)
Dnes se qigong, stejně jako taiji, dostavá do popředí zájmu na západě. Z velké míry tomu podle mě napomáhá móda zdravého životního stylu, kterou jsou prošpikovány nejen časopisy, ale i všemožné webové servery. Často bývá zmiňován po boku jogy, jakožto relaxační a dechové cvičení, či cvičení pracující s vnitřní energií.
Qigong považuji za důležitý, protože si uvědomuji, jak těžké je naučit se "správně" dýchat. Také vím, že má-li dech vést pohyb v taiji, musím nejprve umět dýchat, protože bez toho to nepůjde. Přestože mě na začátku první hodiny překvapila zdánlivá jednoduchost tohoto cvičení, musela jsem si na konci hodiny přiznat, jak moc jsem se spletla. Koncetrace nutná k tomu, aby človek zůstal myšlenkami u cvičení - a nepřemýšlel nad vším možným - se na počátku prakticky nedala udržet!
Výhodou qigongu je to, že si člověk sám snáze určí, do jaké fyzické obtížnosti se pustí. Může dýchat pomalu a jemně, aby sílu nabral, ale i důrazně, aby se mohl hnout dál, je-li třeba. Vše záleží jen na něm a jeho aktuálním rozpoložení.
Mimo dechu si cvičením qigongu můžeme prohloubit i další dovednosti, jako je spravné postavení páteře a hlavy, či koordinaci základních pohybů v sepětí s pohybem pasu a dechu.:)
Mně samotné cvičení qigongu pomohlo v taiji vnímat věci, ke kterým bych se přes bolest nohou jen stěží tak brzy dostala. Cvičení Qigongu mi tak vneslo do cvičení taiji další rozměr.